Ako dlhoročný bývalý reprezentant v športovej gymnastike mám za sebou množstvo medzinárodných a svetových podujatí. Bol to úžasný šport, no napokon som sa rozhodol kariéru gymnastu zavesiť na klinec. V tom čase som už poznal Mišku, ktorá ma zasvätila do krásneho a veľmi náročného športu, ktorým je pole dance. Aj ja som zo začiatku bojoval s predsudkami ako „pole dance je dievčenský šport“, „je to len zábavka“,... No postupom času som si začínal všímať veľké množstvo spojitostí medzi týmito dvoma športami a stával sa mi čoraz viac bližší.
Čo majú tieto dva športy spoločné?
- Oba sú to technicko-estetické športy, čiže športový výkon vyjadruje súčet bodov za náročnosť cvičebných tvarov a zrážky za technické a estetické chyby. Inak povedané predviesť, čo najťažšie prvky najkrajšie, ako len dá.
- Majú jasne definované pravidlá zakotvené v Code of Points, kde sú okrem iného spísané aj povinné prvky rozdelené do kategórií a aj preto sa môj predsudok o zábavke absolútne rozplynul.
- Vyžadujú si veľké množstvo sily, vytrvalosti a flexibility a podľa toho sa v pole dance povinné prvky aj rozdeľujú na silové, flexibility, spinové na statickej tyči a spinové na spinovej tyči.
- Majú vlastné svetové a národné organizácie.
- Každoročne sa konajú vrcholné národné a medzinárodné podujatia ako národné, kontinentálne a svetové majstrovstvá. Dokonca medzinárodná svetová pole dance organizácia IPSF (http://www.polesports.org/) pracuje na tom, aby sme tento šport jedného dňa videli aj na Olympijských hrách.
- Oba športy ponúkajú obrovský priestor pre sebarealizáciu. Keďže prvkov je neúrekom, každý si nájde, čo mu najviac vyhovuje, čo sa mu páči a v čom sa cíti dobre.
Napriek tomu, čo všetko majú spoločné, sám sa stále trápim aj s tým, v čom sú tieto krásne a náročné športy odlišné. Týchto odlišností je veľmi veľa a preto spomeniem len tie, ktoré sú pre mňa najpodstatnejšie.
- Keďže športový výkon v pole dance zahŕňa okrem spomínaných povinných prvkov aj nepovinné prvky a ešte ich aj pospájať medzi sebou, musím sa učiť zapojiť aj svoju fantáziu, čo ako „strojovému“ gymnastovi, ktorý len vykonával vopred predpísané pohyby a prvky robí obrovský problém.
- Cvičí sa na hudbu, čo znamená, že sa hodnotí aj tanečná choreografia a súlad s hudbou, čo vyžaduje aj istý stupeň tanečných zručností, ktorými ako som už spomínal vyššie, veľmi neoplývam.
- Súťažná zostava v pole dance trvá približne 4 minúty a väčšinu času visím za niečo na tyči, čo vyžaduje rozdielne kondičné schopnosti, na ktoré nie som zvyknutý. Pre predstavu gymnastické zostavy trvajú zhruba 30-40 sekúnd, preskok 6 sekúnd a prostné 70 sekúnd.
- Prejav a umelecký dojem ako hodnotiace kritérium v pole dance. Opäť sa vraciame k problému, aký som opísal v prvých dvoch bodoch.
- Aj gymnastika si vyžaduje pretrpieť istú povrchovú bolesť ako napríklad dlane a zápästia. No cvičenie pole dance bolí asi všade – stehná, boky, podpazušie, podkolenia, priehlavky,... je toho ešte viac, no nenašiel som zatiaľ odvahu také prvky skúsiť.
Všetko má svoje príjemné aj menej príjemné stránky, no rozhodne sú to oba plnohodnotné a rovnocenné športy, ktoré netreba podceňovať.
Slavo